Svatební fotografie jako královská disciplína

15.5.2021

Říká se, že svatební fotografie je královskou disciplínou fotografie jako takové. Důvodem je, že jako svatební fotograf musíte zvládnout během jednoho dne všechny fotografické žánry, snad jen kromě aktu a reklamy. Musíte umět nafotit portrét, fashion, interiéry, makro když fotíte například prstýnky, dále krajinu, když fotíte svatební pár v exteriéru, musíte umět fotit děti, musíte zvládnout produktovou fotografii, fotografii jídla, zátiší, musíte zvládat koncertní fotografii, když fotíte kapelu a tančící účastníky svatby, s tím souvisí i taneční fotografie. Dále musíte umět nafotit zvířata, těch bývá na některých svatbách hned několik, hlavně psi. Musíte ovládat focení architektrury, street foto, když jdete fotit novomanžele do města a zapojit je do pouličního ruchu, dost často musíte uplatnit i zkušenosti se sportovní fotografií při nejrůznějších soutěžích pro hosty a podobně a v neposlední řadě musíte zvládat dokument a reportáž. Tohle všechno musíte umět, ale ne jen dobře, ale excelentně, protože přesně tohle od vás vaši klienti očekávají a to si také zaplatí. Proto pro všechny kdo se o svatební fotografii zajímají a chtěli by se jí věnovat, doporučuji důrazně jednu věc. Foťte pořád, kdy jen můžete a foťte všechno. Cokoliv vás napadne, protože tohle je trénink všestrannosti a právě tu potřebujete ve svatební fotografii. Učte se od mistrů všech fotografických žánrů. Snažte se toho naučit co nejvíc, hltejte informace a hlavně foťte. Trénink dělá mistra.

 

 

A když pak přijdete na bojiště, tedy skutečně budete fotit svatbu, zúročte vše co jste se naučili. Od vašich zkušeností a schopností se pak odvíjí vaše cena. Kouzlete s fotoaparátem, dejte klientům ještě lepší snímky než od vás očekávali. A čeho si všímat a co fotit? Krom takových těch naprosto povinných věcí, které se prostě musíte naučit a musíte o nich vědět, abyste netápali, je důležité se neustále plně soustředit, dívat se kolem sebe a fotit vše zajímavé kolem vás, lovit nádherné momentky. Každá svatba je hlavně o emocích, je jich tam opravdu hodně, hlavně smích, ten je všudypřítomný, lidé na svatbě cítí atmosféru štěstí a ta na ně působí, proto jsou všichni rozzáření, snadno se rozesmějí a opravdu smích je na každém kroku. A jestliže je každá svatba o emocích, pak určitě nepřehlédněte ani žádnou emoci dojetí, ty jsou vzácnější a v žádném případě je tedy nesmíte propásnout, slzy dojetí, slzy štěstí, objímání, jakýkoliv projev sounáležitosti, projev vztahů mezi lidmi, tohle všechno musí být vaše parketa. Jako svatební fotograf tohle prostě musíte vidět, jinak nikdy zakázku na svatební fotografování raději nepřijímejte. A jak se na na svatbě pohybovat? No, o tomhle by se dal asi napsat samostatný článek, ale dá se to shrnout i do jedné věty, která říká všechno. Musíte být všude a nikde. Chápete? Pokud ne, přemýšlejte nad tím.

Mimochodem, ty výše zmíněné momentky, sluší jim hlavně černobílé provedení, protože jde vlastně o reportáž a klasická reportáž by měla být černobílá. Proč? Protože obrazem vypovídáme hlavně o tom, co se během svatebního dne vlastně odehrálo, neukazujeme jaké kdo měl krásně barevné šaty, když zrovna novomanželé v popředí zametají střepy rozbitého talíře, nebo jakou barvu měla tatínkova košile pod oblekem, když dojatě sledoval nádherný obřad v kostele. Rozumíte? Ukazujeme našimi obrazy obsah, nikoliv formu. Opravdu není důležité vidět barvy nafukovacích balónků a rób okolo stojících dam, když zrovna fotíme plakající nevěstu, které přišla gratulovat její devadesátiletá babička o holi a dojemně se objímají. Rozumíme si? Doufám, že ano, že je vám jasně, proč černobílá.

Připravil jsem album se svými černobílými svatebními momentkami, pevně doufám, že vás bude bavit, najdete ho zde.

 

 

Total: