Co je elop, elopement či eloping?

17.2.2021

 

Ve vyspělých zemích, hlavně v těch anglicky hovořících, se v poslední době stalo populárním řešit svůj svatební den trochu jiným způsobem než je klasická oslava se spoustou hostů.

Jaké jsou příčiny?

Příčiny tohoto trendu jsou různé, ale myslím, že hodně hraje roli skutečnost, že svatba ve své klasické podobě je samozřejmě velmi náročná záležitost a to hlavně po finanční stránce. A věřte, že pokud u nás vychází v průměru náklady na svatbu třeba kolem 70 – 100 000, v západních zemích je tato cenovka ještě mnohem vyšší, minimálně o jeden řád. A samozřejmě náklady se zvyšují každým rokem a tak se dnešní mladé páry začaly zajímat o jiné možnosti jak svou lásku proměnit v oficiálně stvrzené manželství a přitom aby je to nestálo celoživotní úspory jejich rodin.

Je to alternativa
Jednou z alternativ je právě eloping, elop nebo též elopement. V překladu tato slova znamenají něco jako únik nebo útěk. Podstata toho tzv. úniku je v tom, že mladý pár se dohodne, vymyslí si spolu nějakou krásnou lokalitu, odjedou tam, tam se vezmou a pro všechny včetně rodiny tuto skutečnost ponechají jako překvapení. Prostě přijedou poté navštívit rodiny a oznámí jim, že se vzali. Samozřejmě existuje více variant elopingu, například si vezmou sebou do dané lokality několik nejbližších přátel a svatba proběhne s nimi, klasická varianta je, že odjedou sami třeba jen s najmutým fotografem. Další varianta je, že rodiny jsou o celé akci informovány a jsou rovněž informovány o tom, že pár si chce své manželství stvrdit sami a bez hostů. Další variantou je, že oslava s blízkou rodinou a přáteli se dělá později, až se nově sezdaný pár vrátí ze svého elopingu. V podstatě variant může být nespočet, krásná je právě na celé věci ta svoboda udělat si to tak jak se to danému páru jeví jako nejlepší.

Moje (ne)zkušenosti s elopem

Já sám nejsem žádným znalcem tohoto trendu a píši jen to co jsem se dočetl, nicméně musím se přiznat, že jeden eloping jsem už kdysi fotil, bylo to už dávno, tuším v roce 2013, ale tehdy se tomu rozhodně eloping neříkalo 🙂 Dotyčný pár si řekl své ano normálně na radnici, ale o svatbě nebyli informováni jejich rodiče ani kamarádi. U obřadu byli pouze svědci a nevěstin bratr coby kameraman a jako poslední já coby fotograf. Po obřadu jsme jeli navštívit pár přátel hlavně nevěsty a šťastná zpráva byla s velkým překvapením oznámena. Poté se jelo i za rodiči nevěsty i ženicha a já měl opravdu co fotit, překvapení bylo obrovské.

Článek o elopingu z internetu

Nejlepší ale bude pokud vám přeložím nějaký článek napsaný někým, kdo běžně s elopingem pracuje nebo ho fotí a je tedy skutečným znalcem a profesionálem v této oblasti. Vybral jsem jeden článek z blogu věnovanému elopingu s adresou https://wanderingweddings.com/. Na tomto blogu se dá o elopu najít opravdu hodně informací.

Přeložil jsem pro vás článek s názvem Co znamená Elope? Průvodce rozhodnutím, zda je Eloping vhodný právě pro vás.“ Bohužel netuším, kdo konkrétně článek napsal, neboť blog wanderingweddings působí malinko anonymně, ale předpokládám, že jde o nějaké nadšence, možná je i jeden či jedna a možná že i působí jako svatební agentura, která pomáhá klientům tento sen vzít se jinak uskutečnit. Ale nyní již výše zmíněný článek. A omlouvám se za neobratnosti při překladu, hojně jsem využíval Google Translator a ten dokonalý rozhodně není, provedl jsem pár ručních úprav, ale spousta nedokonalostí zůstala, což si plně uvědomuji 🙂 A ještě jedna věc. Přidal jsem svou vlastní ilustrační fotografii a nepřikládám originální fotografie, které ilustrují jednotlivé body článku a to z důvodu respektování autorských práv, ale celý článek i s fotografiemi najdete zde: https://wanderingweddings.com/what-does-elope-mean/  

Co znamená Elope? Průvodce rozhodnutím, zda je Eloping vhodný právě pro vás.

Co tedy znamená Elope?

Co vás jako první napadne, když přemýšlíte o útěku? Možná vás napadne utéct do Vegas a nechat se tam oddat od někoho kdo vypadá jako Elvis. I když máme rádi dobrý útěk s Elvisem, budete překvapeni, jak se eloping za ta léta změnil. Na Wandering Weddings jsme představovali několik párů, které se rozhodly uprchnout . Každý z nich je jedinečný a zcela odlišný od útěku z Las Vegas, na který myslíte.

Zatímco technická definice elopingu znamená utéct a oženit se, aniž byste o tom někomu řekli, náš tým profesionálů v oblasti elopementu definuje eloping, když se pár rozhodne oslavit své manželství s 10 nebo méně lidmi. Elopement je osobní, intimní a romantická alternativa pro páry, které chtějí, aby se jejich svatební den soustředil na to, co oba chtějí dělat. Pravděpodobně jste již slyšeli o slovních spojeních jako jsou intimní svatby, mikro svatby, a dokonce i cílové svatby. To vše je klasifikováno jako moderní útěky. Stále si nejste jisti, co eloping znamená a jak se liší od tradiční svatby? Jsme tu, abychom vám pomohli věci vyjasnit.

Měnící se význam Elope

Co tedy znamená útěk? Ještě důležitější je, jak se to za ta léta změnilo? V době, kdy se pár rozhodl uprchnout, to nemělo znamenat jen spontánní vyslovení slova „ANO“ v malé bílé kapli s Elvisem, ale také to znamenalo vše dělat v utajení a vyhnout se tak hanbě před svými rodinami. Rychle vpřed do dnešního dne a eloping se stal epickým způsobem, jakým se páry rozhodly oslavit své manželství.

V průběhu let jsme představovali stovky intimních útěků a uvědomili jsme si, že eloping se stal nejen populárnějším a přijatelnějším ve svatební komunitě, ale je také skvělou alternativou pro mnoho párů.

Páry, které utíkají, jsou schopny společně podnikat dobrodružství a společně cestovat. Pokud není možnost odcestovat na nějaké nové a vzrušující místo, tak to jde i jinak, viděli jsme mnoho párů, jak kreativně utíkají přímo ve svém rodném městě nebo v národním parku.

Místo toho, aby utekly uzavřít sňatek v naprostém utajení, vytvářejí páry zábavná oznámení o útěku nebo sebou berou své nejbližší rodiny a přátele. Místo rozhodnutí na poslední chvíli může být eloping stejně naplánovaný a promyšlený jako tradiční svatba.

Jaký je rozdíl mezi tradičními svatbami a útěky?

Nyní, když víte, co to znamená uprchnout, čím se to tedy liší od svatby? Když se pár rozhodne uprchnout, utíká před tradičními normami a bere se tak, jak chce.

Takže útěk a klasická svatba jsou technicky stejné. Rozdíl však pochází z toho, co pár během svého svatebního dne upřednostňuje.

Pokud jsou v podstatě stejné, tak proč se tomu říká eloping? Když například pár ujede, vzdává se plánování tradičního svatebního obřadu pro něco intimnějšího a jednoduchého rázu. Místo toho, aby plánovali, kolik stolů a židlí budou potřebovat a kde bude kdo sedět, zaměřuje tato dvojice svoji časovou osu útěku sama na sebe.

Je eloping dobrý nápad?

Nyní se tedy pravděpodobně pokoušíte rozhodnout, zda chcete uprchnout a zda je to pro vás dobrý nápad. Měli byste zvážit otázku, co je pro vás a vašeho miláčka v den vaší svatby důležité. Pokud oba chcete uspořádat svatební hostinu nebo zahrnout spoustu rodin a přátel, měli byste pravděpodobně uspořádat tradiční svatbu. Pokud se chcete bez rozptylování soustředit na dobrodružství a na sebe navzájem, měli byste pravděpodobně uprchnout. Existuje několik důvodů k útěku, a pokud s těmito důvody souhlasíte, je plánování útěku dobrý nápad.

Mluvili jsme o definici elopingu, nyní si musíme odpovědět, proč páry utíkají?

Tuto otázku dostáváme hodně od párů, které o elopingu přemýšlejí

Díky pomoci našich přátel fotografů v naší facebookové skupině Wandering Weddings Photographer jsme dokázali sestavit 25 momentů, které definují útěky a vysvětlují, proč se páry rozhodnou pro útěk.

1. Bez stresu

Elopements nejsou stresující, když je porovnáte s tradičními svatbami. Nemusíte se starat koho máte pozvat nebo ubrousky jaké barvy si dáte na stůl!

“Je tu něco tak kouzelného a intimního, když veškerý stres z velké tradiční svatby zmizí.” Když jste jen vy dva, manžel a manželka, stáváme se jedním. “ [Juju Elgeioushi, fotograf]

2. Zábavné okamžiky prvního pohledu

Milujeme první pohledy. Také milujeme reakce párů, které se poprvé uvidí úplně oblečené a obklopené přírodou.

“Belinda byla tak vzrušená a v závrati očekávání až se Cody otočí.” Nemohli se přestat na sebe usmívat. “ [Mecca R. Dennehy, fotografka]

3. Včetně vašich domácích mazlíčků

Když vidíme útěky s domácími mazlíčky, jsme tak nadšení! Je to váš zvláštní den, takže jsme všichni pro, abychom do útěku zahrnuli i vaše chlupaté přátele!

“Chtěl jsem vytvořit jednoduchý, ale krásný útěk, který může udělat kdokoli, a samozřejmě jsem musel zahrnout nejlepšího přítele člověka.” V dnešní době není mnoho útěků se psy a domácími mazlíčky, ale domácí mazlíčci jsou velkou součástí života lidí – proč je nezahrnout do svého speciálního dne?! “ [Savannah a Rui  Lopes, fotografové]

4. Oznámení o překvapení

Pokud se ptáte, co je eloping, pak odpověď zahrnuje dobrodružné oznámení, které páry na fotografii drží v ruce napsané na malé ceduličce.

“Tento pár cestoval do rakouských Alp na útěk mezi Vánoci a Novým rokem.” Noc předtím jsme vybrali krásné místo pro jejich obřad útěku s úžasnými panoramatickými výhledy. Sněhová bouře v den jejich svatby však znamenala, že jsme museli přijít s plánem B. Stále se chtěli vzít venku, vzdorovali hustému sněžení a studeným větrům pro nejkouzelnější ze zimních útěků. “ [Cat Ekkelboom-White, fotograf]

5. Úsměvy

Eloping je nejen bez stresu, ale také přináší párům velkou radost.

“Bezpodmínečná láska a spojení mezi Alicií a Keithem nejsou nic jiného než neuvěřitelné a autentické.” Každý zachycený úsměv, chichot, pohyb a okamžik vypráví jejich příběh o divokém dobrodružství, jehož dosud byly tři roky lásky, a poskytl pohled na kouzlo, které jejich budoucnost drží! “ [Chantelle MacDougall, fotografka]

6. Užívat si krásy Matky přírody

Pokud se rozhodnete uprchnout, rozhodli jste se užít si výhled kolem sebe. Příroda může být tak jedinečná a nádherná!

“Miluji zimní sezení, zejména na Islandu, z mnoha důvodů.” Zaprvé, slunce je jen několik hodin denně a nikdy neporuší hranici obzoru. Celý den je měkká záře a obloha je celý den pastelově růžová a modrá. Je to šíleně krásné a jedinečné. Všechno se také zdá být tišší a vy máte pocit, že jste jediní existující lidé. “ [Steph Zakas, fotograf]

7. První tance

Eloping znamená tančit na hudbu z mini reproduktoru, telefonu nebo vůbec prostě bez hudby. První tance během útěků jsou jedním z nejkouzelnějších okamžiků v našich svatebních knihách.

“Tento tanec byl o víkendu díkůvzdání a bylo asi 35 stupňů.” Tito dva však způsobili, že se ten okamžik cítil tak krásně, že jste zapomněli, že zapadá slunce, a začalo být chladno. “ [Rebecca Dahl, fotografka]

8. Zůstaňte spolu v teple

Někdy jsou páry natolik odvážné, aby své svatební oblečení nosily v nízkých teplotách. Nakonec se tedy snaží udržet navzájem v teple během svých útěkových portrétů.

“Když se Kim a Chris oblékli, navzájem se zahřívali, když se k sobě přitulili.” Poté si užívali východ slunce, protože osvětloval skutečnou krásu Mt. Rainier. “ [Amanda Vaelynn, fotografka]

9. Zkoumání nových míst

Milujete oba objevování nových míst? Pak byste měli uprchnout! Eloping znamená objevovat nová místa a zažít nové věci!

“Ulice byly díky ranní hodině téměř prázdné.” Pokud máte energii, doporučujeme focení při východu slunce, abyste měli čas na pořízení nezapomenutelných párových portrétních fotografií! “ [Joanna Fotopoulou, fotografka]

10. Oslavte svou lásku

Když se rozhodnete uprchnout, rozhodnete se také soustředit se jen na vás dva bez komparzu, který přichází s tradiční svatbou.

“Naší vizí bylo udržet focení úplně jednoduché a zahrnovalo pouze základní prvky útěku, aby se zdůraznila jedna z velkých výhod útěku před velkou svatbou, která nemusí hodně plánovat ani utrácet, ale jen aby se soustředila o lásce dvou lidí a lásce k místu. “ [Hannah & David, fotografové]

11. Užívání pohledu

Kdo potřebuje svatební výzdobu, když máte výhled, za který cestujete na míle daleko? Jedním z důvodů, proč se páry rozhodnou uprchnout, je to, že chtějí být obklopeny přírodou a krásou.

“Užívali jsme si sledování východu slunce na pláži Praia De Ursa.” Abychom se tam dostali, museli jsme stopovat a také nebyly žádné ukazatele směru. Bylo to náročné v 7 hodin ráno, ale také to stálo za to. Miluji ten pocit, když je těžké se dostat na místa, protože je to hodnotnější a dobrodružnější. „[Diāna Veinberga, fotografka]

12. Sliby

Jedním z našich oblíbených okamžiků během útěků je, když si nevěsta a ženich vyměňují sliby. Představte si, že byste své sliby četli jpři západu slunce. PÁNI!

“Věřím, že Bůh stvořil tohoto konkrétního člověka právě pro tebe, který bude sledovat východ a západ slunce.” [Od ženicha]

13. Odpojení od skutečného světa

Žijeme ve světě, kde technologie převzala kontrolu nad většinou našeho dne. Toto neustálé spojení se světem vedlo k tomu, že mnozí z nás si již nedokáží krásné okamžiky prožit naplno. Co je to eloping? Eloping se odpojuje a zaměřuje se na osobu, která stojí před vámi.

“Prvních 40 minut našeho focení jsme se navzájem hledali, protože tam nebyl mobilní signál.” Byla to náhoda, že přijeli na druhé parkoviště, stejně jako naše naděje na focení ubývaly. Nakonec se toto session ukázalo jako takové maskované požehnání. “ [Savannah Claudepierre a Greg Herr, fotografové]

14. Dělejte to, co máte rádi

Při plánování útěku můžete začlenit detaily, které jsou pro vás důležité, aniž byste se museli starat o to, co si ostatní lidé budou myslet.

“Byli obklopeni lidmi, které mají nejraději, během obřadu měla svatební šaty své matky a přitom měli výhled na nejkrásnější místo.” [Jennifer McCann, fotografka]

15. Romantické

Útěky jsou romantické! Byly navrženy speciálně pro zaměření se čistě na nevěstu a ženicha. Můžete si tedy užít každý detail, objetí a polibek.

“Nicole a Pat jsou nejvíce pozemští lidé, jaké jsem kdy potkal!” Jejich láska a spojení byly krásné a bezstarostné. Cítím se poctěn, že jsem mohl zachytit jejich lásku. “ [Sadie Rodriguez, fotografka]

16. Jednoduché, ale krásné

Pokud jste zahlceni plánováním svateb, měli byste místo toho zvážit plánování útěku. Útěky nepotřebují tisíce květin. Útěk v krásách matky přírody znamená mnoho,

“Chtěli jsme párům ukázat, jak jednoduchý může být útěk v poušti.” Kdo by si nechtěl říkat své sliby s takovým dechberoucím pozadím,“  Doufáme, že to bude inspirovat další páry k jejich ANO v poušti při zvažování místa útěku! “ [Jessika Hill, fotografka]

17. Toasty a mini svatební dorty pro dva

Večeře a dort pro dva? Ano prosím. Eloping například s mini svatebním dortem a přípitek na vaše budoucí dobrodružství definuje, co eloping znamená.

“Tento západ slunce v boho stylu předvádí krásu a náklonnost páru zahalenou v bílé a oranžové barvě v kontrastu s drsnou neúrodnou zemí.” [Allison Knull, fotografka]

18. Sejít z vyšlapané cesty

Eloping nemusí být plánován na nějakém vymyšleném místě.  Také nemusí být komplikovaný. Může to jednoduše znamenat cestování po silnici, po které se normálně moc nejezdí.

“Sešli jsme z vyšlapané stezky a zatoulali se před opuštěné letovisko. Světlo bylo úžasné a pár měl silné, láskyplné spojení. Moc jsem toho neudělala. Prostě jsem je posadila doprostřed travnatého pole a fotila z dálky.” [Gaelle Meheut, fotografka]

19. Intimní

Intimita definuje, co to znamená uprchnout a proč to dělá tolik párů.

“Emilee a Matt během našeho prvního rozhovoru přes Facetime působili jako uvolněný a pár. Neměli žádné bláznivé přání, jen chtěli, aby jejich svatba vypadala jako intimní, přesto zábavná. Řekli si své sliby s krásným Michiganským jezerem jako kulisou a pak svou lásku oslavili spoustou něhy a smíchu.“ [Durva Shrivastava, fotograf]

20. Nové kultury

Eloping zažívá nové zkušenosti a nové kultury.  Napříklade tento intimní obřad v Mexiku!

Alejandra a Brad chtěli soukromou a smysluplnou novou zkušenost, aby sdíleli a sjednotili své manželství a přitom aby ctili Alejandřiny kulturní kořeny. Sdíleli posvátný duchovní svazek a celodenní dobrodružství prožívající San Miguel de Allende, MX, což je jedno z kulturně nejbohatších měst Mexika. Byla to úžasná příležitost navázat na její kulturu a sdílet spolu neuvěřitelně symbolické nové dobrodružství.“ [Lauren a Allen, The Photographers]

21. Dobrodružství

Eloping je dobrodružství. Páry, které utíkají, se rozhodnou uprchnout, protože milují vzrušení ze spontánního cestování.

“Pár hodně cestuje a žije na Kypru, takže jsme komunikovali přes FB Messenger.” V den focení cestovali z Norska na Kypr s krátkou zastávkou v Litvě. Za 6 hodin jim letělo letadlo, ale přesto řekli ano tomuto fotografickému dobrodružství. Pokud máte silnou touhu něco udělat, pak neexistuje slovo jako NEMOŽNÉ! “ [Kristina Černiauskienė, fotografka]

22.Společné mazlení

Rádi vidíme ty okamžiky, kdy se pár drží. Neexistuje žádná časová osa, takže limit doby mazlení neexistuje!

“Zatímco den byl chladný a my jsme byli zasněženi během focení na dvou prvních místech, Dylan a Mali, kteří se mazlili, nás všechny udržovali v teple a připraveni na další!” [Annaleisa Friednash, fotografka]

23. První polibek

Okamžik, na který jsme všichni čekali… první polibek! Pokud jste se rozhodli utéct, pak jste se rozhodli mít epickou fotografii s prvním polibkem!

“Lisa a Corey se zamilovali a vybudovali si svůj vztah v June Lake.” Zásnuby měli u jezera. Když začali plánovat svatbu, věděli, že si chtějí svůj slib slíbit s výhledem na jezero. “ [Simone Anne, fotografka]

24. Unikátní

Útěky jsou v každém ohledu jedinečné. Pokud nechcete, nemusíte ani mít dlouhé bílé šaty.. Jediné co musíte je vzít si toho, koho milujete!

“Miluji hory, ale to není místo, kam bych uprchla.” Také miluji ty ohromující splývavé svatební šaty, ale to není to, co bych si oblékla. Myslela jsem si tedy, že když to tak cítím, možná i ostatní? “ [Sara Whittaker, fotografka]

25. Zábava

Útěky jsou zábava. Můžete se usmívat, smát se, tančit a dělat, co chcete dělat oba! Pokud chcete mít přípitek s pivem, šampaňským nebo tequilou, udělejte to! Dělejte to, co vás oba dělá šťastnými.

“Oba se rozhodli připravit tradiční svatbu na útěk v červených moabských skalách!” Tento pár chtěl den, který byl skutečně o nich. Také se rozhodli sdílet Ding-Dongs jako svůj svatební dort a to bylo všechno. “ [Rebekah de la Fontaine, fotografka]

Jak vidíte, eloping je definován mnoha aspekty. Snadno pochopíme, proč se tolik párů rozhodlo uprchnout.

 

Total: